معرفی درخت بادام

بازدید: 93 بازدید
معرفی درخت بادام

معرفی درخت بادام

       مشخصات درخت بادام

 • روش تکثیر با بذر یا بصورت پیوندی
 • طول عمر 35 تا 45 سال
 • کاشت سطح دریا  3000 متر
 • ارتفاع درخت 4 تا 10 متر
 • قطردرخت 30 سانتی‌متر
 • تحمل سرما زیر 10 درجه
 • آبیاری 14 میلیون لیتر در هکتار

ارتفاع درخت بادام 4 تا 10 متر است و قطر آن به بیش از 30 سانتی‌متر برسد. نوع خودروی آن را که هسته‌های کوچک دارد،

منشاء درخت بادام

معرفی درخت بادام .درخت بادام دارای گونه ها و آرقام مختلف هست بادام شیرین و بادام تلخ . ایران با تولید 6% در رتبهٔ پنجم تولیدکنندگان این میوه قرار دارد. 49 % دانه درخت بادام را روغن تشکیل داده. که 62 % آن اولئیک اسید غیر اشباع، 24% لینولئیک اسید غیراشباع، و 6% آن پالمیتیک اسید اشباع است. مقدار انرژی موجود در هر 100 گرم مغز بادام، 576 کیلوکالری است.

واژهٔ بادام ریشهٔ ایرانی دارد و از ترکی به زبان‌های فارسی، عربی، هندی و اردو راه یافته‌است.نام علمی بادام در گیاه‌شناسی بادام شیرین است، با این حال، این نام‌گذاری در سال‌های اخیر به چالش کشیده شده‌است. بادام از تیره‌های گیلاس، آلو، زردآلو، هلو و شلیل است. نهال بادام درختی است خزان‌کننده با شاخه‌های اصلی قوی که در شرایط مساعد به ارتفاع چندین متر شاید برسد. در کشاورزی، طول این درخت به ندرت بالاتر از پنج متر رشد دارد. دو نوع بادام وجوده: بادام شیرین که برای آجیل خوراکی و بادام تلخ که برای روغن بادام تلخ کشت می‌شود.

معرفی درخت بادام

معرفی درخت بادام.این درخت از خانواده گل‌سرخیان است. و به همین دلیل دارای گل‌های رز مانند با پنج گلبرگ سفید است که در پایه مایل به صورتی است. درختان بادام در طول فصل رشد دارای یک تاج برگی هستند. برگ‌ها باریک و مخروطی با سطح بالایی براق و فرورفتگی‌های جزئی در امتداد حاشیه هستند. جوانه‌های گل و شاخه‌های برگ در اواخر زمستان و اوایل بهار ظاهر قابل مشاهده هستند. گل بادام عمدتاً توسط زنبورها گرده‌ افشانی می‌شود. پس از لقاح، تخمدان در پایه گل منبسط شده و میوه‌ را تشکل می دهد. پوسته پوشاننده میوه مخملی و سبز ملایم و با بالغ شدن میوه، دانه، پوسته و بافت پوسته آن متمایز می‌شود. در بلوغ کامل پوسته شکافته و کل میوه روی زمین می‌افتد.در مطالب زیر به معرفی درخت بادام و آفات و بیماری ها ، هرس ، نحویه کاشت و موارد مربوط به این درخت اشاره خواهیم کرد.

نحوه پرورش درخت بادام

درختان بادام بومی آسیای جنوبی و مدیترانه هستند و در آب و هوای آن مناطق نیمه سرد و آب و هوای گرم و خشک بهترین رشد را دارند!.و بهترین مناطق برای کشت بادام در ایران مناطق استان‌های کرمان، کرمانشاه، آذربایجان‌غربی و شرقی و استان مرکزی اشاره کرد.البته امروز با اصلاح نژادی و تغییر در ژنتیک این درختان شاید به غیر از استان ها در سایر شهرها قابل کشت هست. یخبندان های بهاری بلای جان درختان بادام هستند. تابستان های گرم و خشک برای این درخت بهتر هست.

نهال بادام را کجا بخریم

درخت بادام را کجا تهیه کنیم. نهال بادام .یا درخت جوان. چیزی نیست. که بتوانید در باغ محله خود پیدا شود.شما باید. به دنبال نهالستان های. تخصصی میوه که به صورت آنلاین باشید. مثل نهالستان سبز.در هنگام خرید نهال بادام دقت کنید. که چه نوع نهالی برای شما نیازه. چون انواع نهال بادام زیاده. کوتوله گلدار. و غیر مثمر. را خریداری نکنید.البته مگر این که شما خودتان بخواهید.

نهال های بادام موجود در ایران

 1. نهال بادام آذر دیرگل
 2. نهال بادام دیرگل فرانیس
 3. نهال بادام سنگی
 4. نهال بادام شاهرودی
 5. نهال بادام شکوفه کاغذی
 6. نهال بادام مامایی

 

گرده افشانی درختان بادام

به جز تعداد انگشت شماری از گونه های خود بارور وجود دارد. درختان بادام خود گرده افشان نیستند.بنابراین، اگر بادام شیرین را پرورش دهید، به دو یا چند درخت، ترجیحاً سه یا چهار، از ارقام مختلف برای یک محصول قابل اعتماد بادام نیاز خواهید داشت.زنبور عسل عاشق گل سفید و صورتی درخت بادام هست. فاصله درختان باید 6-7 متر باشد.با این حال، تعداد کمی از گونه های خود بارور در یکی دو دهه گذشته توسعه یافته اند و اینها بهترین گزینه ها برای باغبان خانگی هستند.

درختان بادام به ندرت از دانه برای باغچه خانه رشد قابل رشده. آنها معمولاً به عنوان نهال یا درختان بسیار کوچک از نهالستان خریده و پیوند می شوند.آنها دو یا سه سال بعد از کاشت بار دهی را آغاز خواهند کرد. با این حال، یاعبان ماهر آن را با جوانه زدن و پیوند زدن تکثیر کنند.

خاک مناسب برای درخت بادام

خاک باید عمیق باشد، نه بیش از حد متراکم، و باید یک لوم بر پایه شن و با کم یا بدون رس باشد.کمی هوموس یا کود آلی مخلوط شده در آن مفید خواهد بود.خاک باید خیلی خوب زهکشی کند. pH خاک باید در محدوده کمی اسیدی تا کمی قلیایی (6.1 تا 7.8) باشد.

نحوه کاشت درخت بادام

نحویه کاشت درخت بادام .چاله کاشت باید به اندازه کافی عمیق و کمی گسترده تر از عمق باشد. و محل باید از آفتاب کامل برخوردار باشد. بادام که در خاک جوانه می زند. بازه زمانی. فروردین تا اردیبهشت. برای کاشت بسیار مناسب است.نهال بادام را با احتیاط بکارید. و اگر اصلاً با سیستم ریشه برخورد کنید. بسیار ملایم باشید.اطمینان حاصل کنید. که ریشه ها مات یا چسبیده نیستند. و به طور طبیعی. پخش شده اند.نهال را در همان سطحی بکارید. که در ظرف یا در نهالستان یا هر جایی که از آن تهیه کرده اید، کاشته شده است.علامت گذاری خط کاشت. از قبل با نشانگر. یا گچ ممکن است. مفید باشد.سوراخ را طوری پر کنید. که خاک فشرده شود. اما سست یا بیش از حد سفت نباشد.

آبیاری درختان بادام

همانطور که در حال پر کردن گودال کنده شده هستین، به آرامی ریشه ها را با حدود یک سطل آب بریزید.پس از پر شدن گودال و فشرده شدن خاک، دوباره با یک سطل دیگر به آن بریزید. نهال بادام که به صورت ردیفی با لوله ای که در سیستم آبیاری در کنارش کار گذاشته اید. رشد بهتری خواهد داشت. خاک بسیار مرطوب، که غرقاب شده، برای درختان بادام نامناسب نیست، زیرا باعث تحریک بیماری های قارچی و باکتریایی از طریق خاک خواشد شد.آبیاری مکرر در بهار و تابستان برای اطمینان از فراوانی شکوفه ها و محصول فراوان یک ضرورت است.

 کود مناسب درختان بادام

ذخیره آب باران گزینه ای پایدار برای رشد بادام است. زیرا هوای گرمتر .برایش خوبه.اما همچنین وقتی خشک تره.به وضوح برای بادام و سطح آب ما مضر است. درختان تازه کاشته شده و جوان به 6 تا 7 سانتی متر آب روزانه نیاز دارند، خواه از لوله کشی شما و چه از آسمان.درختان بالغ هر سه روز یا بیشتر به همین مقدار نیاز دارند. درختان مسن تر و مستقر به آبیاری کمتری نیاز دارند.آب درخت در پاییز و زمستان نیاز به کاهش دارد.هر بهار، درخت بادام را از تنه تا خط قطره‌ای – لبه تاج، کود دهید.یکی از بهترین انواع کود برای درختان بادام، کود کند رهش 12-12-6 است.

برداشت درختان بادام

بهترین زمان شروع برداشت زمانی است. که پوسته ها شروع به شکافتن می کنند .تقریباً برای همه گونه ها، این در بازه زمانی تیر ماه تا شهریور ماه اتفاق می افتد.اینکه چه مدت بعد از شروع شکافتن پوسته بادام خود را برداشت می کنید تا حد زیادی به تهدید حشرات و پرندگان بستگی دارد.دستگاه بزرگی که برای برداشت بادام از درختان استفاده می شود.در حالت ایده‌آل باید منتظر بمانید تا حدود 75 درصد دروپه‌ها شکافته شوند، اما اگر دیدید یا می‌دانید که محصول خود را از دست می‌دهید (برای حشرات و پرندگان)، باید بلافاصله پس از مشاهده شکافتن درو، برداشت کنید.

یکی از آسان ترین درختان میوه هسته دار برای برداشت است.ورقه های پلاستیکی یا بوم را دور درخت بچینید، تنه آن را به شدت تکان دهید. بادام های تازه باغ!عده‌ای سرسخت خواهند بود . برای اینکه آنها را راحتر بچینید، به سادگی از یک میله برای ضربه زدن به شاخه ها استفاده کنید یا میوه را به آرامی فشار دهید.

هرس درختان بادام

این درخت باید از همان ابتدا هرس شوند. تا شکل مطلوبی داشته باشند. که به نوبه خود بر سلامت . اندازه باردهی درختان بادام تأثیر می گذارد.زمان مناسب برای هرس درختان بادام در آبان و آذر هرس شوند. مراقب هرس کردن آنها زودتر یا دیرتر باشید.هرس درختان بادام یک کار ماهرانه باغبانی است.دست‌های زنی که قیچی‌های پرتقالی را گرفته و برای هرس درخت بادام استفاده می‌شود.آنچه در اینجا ارائه می شود یک دستورالعمل صرف است.

به عنوان یک قاعده کلی، درختان بادام خود گرده افشانی که برای باغچه های خانگی کشت می شوند، باید به میزان کمتری نسبت به گونه های «معمول» هرس شوند.مانند بیشتر درختان میوه، درختان بادام معمولاً به شکل گلدانی در مرکز باز هرس می شوند.این یک پروژه سه تا چهار ساله است – البته “هرس تعمیر و نگهداری” بعدی مطلوب است.

هدف کاهش رشد متراکم و بی‌طرف، حمایت از قوی‌ترین اندام‌ها، افزایش گردش هوا در بالا و اطراف درخت و همچنین افزایش نفوذ نور خورشید است.هوا و نور خورشید عوامل حیاتی در پیشگیری از پوسیدگی قهوه ای و سایر بیماری ها هستند.

بریدن شاخه ها با اره هرس

در سال اول (بعد از کاشت)، لیدر بریده می شود و چهار تا پنج اندام، کم و بیش مساوی و با انقباض رو به بالا، حفظ می شوند و تقریباً همه اعضای دیگر حذف می شوند.اینها داربست اولیه درخت خواهند بود. این اندام های داربست را در سال دوم یا سوم هرس یا کوتاه نکنید.در سال دوم حدود 25 درصد از رشد جدید را هرس کنید در حالی که چند اندام دیگر را برای داربست ثانویه انتخاب کنید.
در سالهای بعد، حدود 20 درصد از رشد را هرس کنید.این باید هرس نگهدارنده باشد که شاخه های مرده و بیمار و شاخه های مشکل را حذف می کند.
از وسایل هرس. بسیار تیز. و استریل شده. استفاده کنید. زخم های هرس. راه ورود. برای شانکر. و سایر. عفونت ها هستند.

آفات و بیماری های درخت بادام

این درختان نسبت به آفات و بیماری ها حساس هستند. البته بستگی به رقم، مکان و آب و هوا، هرس، آبیاری و وجود میکروب دارد.
شته های سیاه روی ساقه و برگ های گیاه بادام برای شروع، بیماری ها عبارتند از تاج گل، پیچ خوردگی برگ هلو و شانکر باکتریایی.
به ترتیب. با استفاده از. تکنیک کاشت. صحیح و ملایم. هرس به شکل گلدان. در جای باز. و استفاده از. وسایل تیز. و استریل شده. می تواند. از این بیماری ها. جلوگیری کند.به ندرت ممکن است. به پژمردگی. ورتیسیلیوم. مبتلا شود. که توسط. قارچ های خاکی. ایجاد می شود.متاسفانه این بیماری قابل درمان نیست.

قارچ تافرینا. تغییر شکل می دهد. که بر برگ های. گیاه. تأثیر می گذارد.بیماری دیگری. که باید مراقب آن بود. پوک شدن مغز بادام  که ممکن است. منجر به آلودگی. کرم‌های. پرتقال ناف شود.آفاتی که ممکن است. به این گونه. درختان. حمله کنند. عبارتند از شته ها. حشرات فلس دار. و کنه عنکبوتی قرمز. خوشبختانه. بر خلاف. پژمردگی. ورتیسیلیوم. این آفات. به راحتی. قابل کنترل. و درمان هستند.

معرفی میوه درخت بادام

بادام میوه خشکباری بومی ایران و در کشورهای همجوار ایران یا در دیگر کشور ها ی آسیای مرکزی که زمستانی با دمای زیر 10 درجه دارند کاشت می‌شود.و درخت سردسیری می باشد.این درخت، دارای دانه‌های خوراکی بسیار لزیزی دارد. پوسته اصلی بادام  در زمان چغال بودن به رنگ سبز تیره یا گاها به رنک سبز کم و رویه درونی به رنگ سفید مایل به شیری هست و داخل هسته مرگزی آن به زنگ سقید شیشه ای هست. ور در زمان رسید کامل میوه درخت پوستهٔ بیرونی سخت و یک پوستهٔ سخت، زیر آن به رنگ سفید دارد.

خواص مغز بادام

بادام دارای ویتامین E و آنتی‌اکسیدان‌ می باشد. که پوست را تقویت می کند. کرده و علائم پیری را کاهش می‌دهند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بادام حاوی مقادیر بالای آنتی‌اکسیدانهای کاتچین، اپی‌کاتچین و فلاونول است. این آنتی‌اکسیدان‌ها با سرطان و آسیب‌های پوستی ناشی از رژیم غذایی نامناسب، آلودگی و اشعه مضر خورشید مبارزه می‌کنند. چربی‌های خوب موجود در این آجیل علاوه بر بهبود گردش خون، به آب‌رسانی به پوست و توانایی بهبود زخم‌ها کمک می‌کنند. این درخت به جلوگیری از آسیب به جداره‌های شرایین بدن کمک کرده و از آن‌ها در برابر پلاک‌های خطرناک محافظت می‌کند. یکی دیگر از مزایای مصرف این آجیل محافظت از کلسترول خوب و سطوح مناسب فشارخون است. علاوه بر این بادام توانایی جلوگیری از اضافه‌وزن و چاقی را دارد. این سه فاکتور مرتبط با حملات قلبی و مغزی هستند

دسته بندی وبلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

You cannot copy content of this page

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت