نحوه رشد و مراقبت از بوته های تمشک (در باغ خانه)

بازدید: 6 بازدید
نحوه رشد و مراقبت از بوته های تمشک

تمشک هر چقدر هم که خاردار و با ابهت باشد، مسئول تولید جواهرات نرم و قرمز میوه است. آنها از همان جنس شاه توت هستند. و در حالی که میوه های آنها شکل ها و بافت های مشابهی دارند، تفاوت های اندکی وجود دارد.

پرورش بوته های تمشک در خانه کاملا امکان پذیر است. و پیدا کردن نوعی که در مکان شما رشد می کند را نسبتاً آسان می کند.
اگر لکه آفتابی در باغ شما وجود دارد که نوعی گیاه را از دست داده است، ارزش آن را دارد که تمشک را در نظر بگیرید – میوه دادن آنها کمی طول می کشد، اما با مراقبت صحیح سال به سال به شکوفه دادن و تولید ادامه می دهند.

 

مشخصات درخت تمشک

 • نام رایج تمشک
 • نام گیاه شناسی Rubus idaeus
 • خانواده Rosaceae
 • نوع گیاهی میوه
 • اندازه تا 6 فوت قد
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید کامل
 • نوع خاک خاک با زهکش خوب و غنی. کمپوست مخلوط شده در
 • pH خاک کمی اسیدی است
 • زمان شکوفایی تابستان و پاییز
 • مناطق سختی 3-8 USDA
 • منطقه بومی آمریکای شمالی و آسیا

نحوه کاشت درخت تمشک

شاخه بوته تمشک وحشی با برگ های زرد مایل به سبز و دو توت صورتی.عصاهای تمشک با برگ‌های سبز روشن، گل‌های سفید و میوه‌های قرمزشان واقعاً می‌توانند در یک باغ برجسته شوند. اگر بوته های بیش از حد رشد کرده و خاردار در سر شما ظاهر می شود، نگران نباشید – راه های زیادی برای مدیریت و نگهداری تمشک سالم وجود دارد.

 

زمان کاشت درخت تمشک

تمشک باید در اوایل بهار کاشته شود. اگر در منطقه‌ای هستید که زمستان‌های شدیدی ندارد. می‌توانید از اواخر پاییز شروع به کاشت کنید. برای یافتن زمان مناسب برای کاشت، آخرین تاریخ یخبندان را در منطقه خود پیدا کنید و پس از گذشت آن بکارید.

 

بهترین محل برای  کاشت درخت تمشک

آفتابی ترین منطقه باغ خود را انتخاب کنید، حتی اگر مستعد سایه جزئی باشد. تمشک هنوز هم می تواند در این شرایط رشد کند، فقط اطمینان حاصل کنید که بوته ها فضای کافی برای پخش شدن  شاخه و سیستم ریشه خود دارند. همچنین باید فضایی برای اضافه کردن پایه یا پرده برای حمایت از گیاه در حین رشد وجود داشته باشد.

 

فاصله و عمق کاشت

باید بین هر نهالی که می کارید یا بذری که می کارید. حداقل 18 اینچ فاصله بگذارید. سیستم ریشه تمشک در انتهای کم عمق قرار دارد. بنابراین فقط باید دانه ها را به عمق حدود 2 تا 3 اینچ فشار دهید. این گیاهان همچنین برای کشش افقی و عمودی نیاز به حمایت دارند.

پرزها و چوب‌ها برای باغ‌های کوچک‌تر مناسب هستند، اما برای ردیف‌های بزرگ‌تر از بوته‌های تمشک، نصب پایه‌های چوبی با سیم در زمین بهترین کار است.

نکات باغبانی بیشتری می خواهید؟ در خبرنامه رایگان باغبانی ما ثبت نام کنید تا بهترین نکات، عیب یابی هک ها و موارد دیگر را دریافت کنید!

 

مراقبت از درخت تمشک

این گیاهان چند نیاز دارند: نور خورشید. آب، خاک و گرده افشانی همه اجزای کلیدی برای پرورش گیاه تمشک و کمک به رشد آن هستند.

آنها خاک کمی اسیدی، نور فراوان را قدردانی می کنند و به گرده افشان در اطراف نیاز دارند تا میوه آنها به درستی شکل بگیرد و محصول قابل توجهی تولید کند. اگرچه ممکن است کار سنگینی به نظر برسد، اما تعمیر و نگهداری نسبتاً کمی دارند.

سبک

بهتر است تمشک را در محلی قرار دهید که آفتاب کامل دارد. شرایط بهینه، تمشک را با 6 تا 8 ساعت نور خورشید در روز فراهم می کند.

خاک
تمشک از خاک های غنی تر قدردانی می کند، بنابراین با افزودن کمپوست و کود، خاک خود را اصلاح کنید. خاک لومی نیز عالی است. هدف این است که پایه‌ای به گیاهان ارائه شود که از نظر مواد مغذی متراکم باشد اما به خوبی زهکشی کند.
اگر برای بوته تمشک شما مناسب نباشد، گوگرد و آهک 1 افزودنی های مفیدی برای تأثیرگذاری بر PH خاک شما هستند. گوگرد می تواند آن را اسیدی تر کند، در حالی که آهک باعث افزایش قلیایی می شود.

 

خاک مناسب برای درخت تمشک

pH خاک بر روی بوته های تمشک تاثیر دارد. این گیاهان PH بین 5.5 تا 6.5 را ترجیح می دهند.

 

ابیاری درخت تمشک

تمشک ها تقریباً به یک اینچ آب در هفته نیاز دارند، اما بهتر است به جای یک بار خیساندن هفتگی، آبیاری منظم به آن ها بدهید. از خیس شدن میوه و برگ ها خودداری کنید، زیرا این امر می تواند منجر به بیماری شود و میوه مستعد کپک زدن است.

برای سهولت، اغلب از سیستم های آبیاری قطره ای استفاده می شود. با کمی توجه به نحوه آبیاری آنها و داشتن خاکی با زهکشی خوب، آنها باید کاملاً خوب باشند.

 

دما و رطوبت مناسب درخت تمشک

تمشک در مناطقی که در طول سال خنک می مانند، کاملاً خوب عمل می کند. دمای سردتر برای تمشک مضر نیست و معمولا آب و هوای معتدل تری را ترجیح می دهند. با این حال، انواعی وجود دارد که برای مقابله با تابستان های گرم نیز کشت شده اند.

 

کود مناسب درخت تمشک

کود یک راه مفید. برای حمایت از رشد سالم. در گیاهان تمشک شما است. کود رهش با نیتروژن توصیه می شود. و بهتر است قبل از اینکه. طلوع آفتاب. یا بعد از غروب آن به تمشک کود  انجام شود..بهترین زمان برای کوددهی آنها در اوایل بهار (حدود دو هفته پس از کاشت) قبل از رشد عمده و تولید میوه است.

 

گرده افشانی درخت تمشک

تمشک ها خود گرده افشان هستند و همین امر باعث می شود باغبان از نظر مراقبت راحت تر باشند. زنبورهای عسل حشره اصلی هستند که به این فرآیند کمک می کنند، که نه تنها به بوته های تمشک شما کمک می کند، بلکه تنوع زیستی را در باغ شما نیز افزایش می دهد.

گرده افشانی برای تشکیل مناسب تمشک ضروری است.

 

بدون آن، دروپلت ها به اندازه کافی سالم یا به طور کامل شکل نخواهند گرفت تا یک توت کامل ایجاد کنند.

 

انواع درخت تمشک

‘Amity’: این رقم میوه های قرمز روشن بزرگ و شیرین تولید می کند. این گونه‌ای است که پاییز می‌آید و برای بیماری‌ها و زمستان‌ها بسیار مقاوم است.

“بوین”: تمشک بویین که کمی شیرین است و از انواع فلوریکانی است، برای خوردن مناسب است اما برای تهیه مربا، ژله، چاتنی و سایر کنسروها ایده آل است.

“میراث”: این گونه می تواند تابستان های گرم را تحمل کند و محصول سالمی تولید کند. آنها توت های پریموکان هستند و رشد آنها آسان است.

‘Willamette’: برای داشتن میوه های فراوان که ماندگاری داشته باشند، می توانید به گونه قدیمی و قابل اعتماد Willamette تکیه کنید، که نام آن برگرفته از محلی است که در آن در اورگان کشت شده است.

‘Nova’: این توت فلوریکن دار قادر است با آب و هوای مختلف سازگار شود. محصول خوبی دارد و کمی ترش است.
تمشک پریموکن دار در مقابل تمشک فلوریکان دار

دو نوع شاخه در بوته های تمشک وجود دارد: پریموکان دار و فلوریکان دار. در ابتدا ممکن است گیج کننده به نظر برسد، اما در کوتاه ترین زمان تفاوت را درک خواهید کرد، که به برداشت، هرس و زمستان گذرانی بوته های تمشک شما کمک می کند.

 

نحویه برداشت میوه تمشک

یکی از چیزهای خارق العاده در مورد این گیاه این است که میوه آن به راحتی از نیشکر جدا می شود – یعنی زمانی که آماده است. با استفاده از انگشت شست و سبابه، کمی بکشید یا بچرخانید و توت باید به سمت راست بلغزد. برای جلوگیری از تحریک خار هنگام حرکت دادن عصا می توانید دستکش بپوشید.

وقتی تمشک دیگر سبز نباشد و کاملا اشباع شده باشد، متوجه خواهید شد که رسیده است. رنگ به تنوع بستگی دارد، اما معمولاً قرمز روشن، گلگون، زرد طلایی یا قرمز مایل به ارغوانی است.

توت‌های سبز تا صورتی مایل به سبز نشان می‌دهند که هنوز در حال رشد هستند – مانند هر مقاومتی که وقتی توت را می‌کشید – و بهتر است آن‌ها را رها کنید تا به رسیدن ادامه دهند.

نحوه پرورش تمشک در گلدان

تمشک معمولاً در زمین یا بسترهای مرتفع رشد می کند، اما امکان کاشت آن در گلدان وجود دارد. ظروف باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا بوته را نگه دارند و رشد آن را محاسبه کنند و دارای سوراخ های زهکشی برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه باشند.

بهترین راه برای اطمینان از این موضوع، انتخاب گونه های کوچکتر است که تمایلی به پخش شدن به اندازه سایرین ندارند. اینها عبارتند از Malling Jewel، Ruby Beauty، Yummy Dwarf، Zeva، September، Malling Promise و Autumn Treasure.

همان مراقبتی را که معمولاً انجام می‌دهید، به آن‌ها انجام دهید – آفتاب زیاد و آب کافی – اما هدفتان این باشد که بوته‌های خود را در محلی قرار دهید که از آنها در برابر بادهای شدید محافظت کند.

 

هرس درخت تمشک

هرس و برش تمشک. یک بخش حیاتی برای اطمینان از. رشد مجدد آنها و ماندگاری طولانی تمشک است. هرس اولیه را در اوایل بهار انجام دهید. تا از شر چوب های خشک شده درخت. یا هر چیزی که بیمار است. یا هر چیز دیگری که رشد را تضمین می کند خلاص شوید.

 

تکثیر نهال تمشک

ساده ترین راه برای تکثیر تمشک از طریق پریموکن ها است که به نام مکنده نیز شناخته می شود. مکنده ها گیاهان تمشک تازه ای هستند که در نزدیکی بوته شما ظاهر می شوند – عصاهای تمشک رشد سریعی دارند. برای تکثیر از مکنده ها:

برای محافظت از دستان خود در برابر عصا و ساقه های خاردار دستکش بپوشید.
در اوایل بهار، چند مکنده را انتخاب کنید که حدود شش اینچ قد دارند و از بوته اصلی شما جدا هستند.
مکنده را با احتیاط از خاک بیرون بکشید. در صورت لزوم، ممکن است لازم باشد اطراف گیاه را حفاری کنید تا ریشه ها شل شوند. سیستم ریشه باید به اندازه‌ای کوچک باشد که درگیری زیادی ایجاد نکند.
می‌توانید سیستم‌های ریشه مکنده را اگر بزرگ‌تر هستند تقسیم کنید و سپس آن‌ها را در ناحیه مورد نظر خود پیوند بزنید.
برای تکثیر تمشک از قلمه های نیشکر:

برای محافظت از دستان خود از دستکش استفاده کنید، سپس با یک جفت قیچی یا قیچی تیز و تمیز، قسمتی از عصا را به ارتفاع 6 یا 7 اینچ ببرید.

شما می توانید از هورمون ریشه زایی برای حمایت از رشد استفاده کنید، اما ضروری نیست.
انتهای آن را به لکه خاک جدید خود فشار دهید و حدود نیم تا 1/3 عصا را از خاک خارج کنید.
قوطی باید سیستم ریشه خود را تشکیل دهد و مانند بوته خود شروع به رشد کند. بسته به نوع، ممکن است یک یا دو سال طول بکشد تا میوه دهی اتفاق بیفتد.

زمستان گذرانی

تمشک در زمستان  مثا درختان دیگر می خوابد. و به آب زیادی نیاز ندارد. اطمینان حاصل کنید که گیاهان خود را دوباره هرس کرده اید، که انرژی را به سیستم ریشه آنها هدایت می کند. زیاد نگران نباشید چون شاخه های آنها در بهار رشد می کند.

مالچ در اطراف خاک می تواند به حفظ دمای پایدارتر کمک کند. در بیشتر موارد، بوته های تمشک معمولاً خوب عمل می کنند و برای زمستان گذرانی ساخته می شوند. تمشک در ظروف را می توان به منطقه دیگری از باغ خود منتقل کرد که از باد و هر گونه باران یا برف شدید محافظت می شود.

 

آفات و بیماری های رایج درخت تمشک

تمشک نه تنها برای باغبانان، بلکه برای انواع آفات نیز جذاب است. سوسک‌های ژاپنی، سوسک‌های شیره‌ای، شته‌ها، کنه‌های عنکبوتی، مگس سرکه بال‌های خال‌خالی، و برگ‌سازها تعدادی از حشرات هستند که از پاک کردن لذت می‌برند.

پستانداران کوچک نیز از خوردن بخش هایی از گیاه تمشک از جمله سنجاب، سنجاب، خرگوش و گوزن لذت می برند. تورهای آفت، روغن ها و صابون ها و محلول های دفع کننده همگی می توانند مفید باشند.

در مورد بیماری‌ها، تمشک معمولاً به سوختگی خار، سفیدک پودری، پوسیدگی میوه بوتریتیس، سوختگی نیشکر، پوسیدگی ریشه، زنگ دیررس برگ و پژمردگی ورتیسیلیوم مبتلا می‌شود.

برخی از انواع تمشک بیشتر از سایرین در برابر بیماری های خاص مستعد هستند. راه های مختلفی برای رسیدگی به این مشکلات وجود دارد، از طریق هرس و اسپری های قارچ کش.

 

سوالات متداول در مورد درخت تمشک

آیا رشد بوته های تمشک آسان است؟

پرورش و مراقبت از بوته های تمشک نسبتاً آسان است. باغبانانی که از ساختار گیاه و دوره های باردهی آگاه هستند و نور خورشید، آب، حمایت و شرایط خاک مناسب را فراهم می کنند، سال ها شاهد رشد و تولید میوه تمشک خود خواهند بود.

 

چه مدت طول می کشد تا تمشک رشد کند؟

تمشک پریموکن می تواند در سال اول کاشت میوه دهد. واریته های فلوریکان در سال دوم میوه تولید می کنند. پس از کاشت، تمشک در اوایل تابستان تا اوایل پاییز میوه می دهد.

آیا تمشک هر سال برمی گردد؟

آره. تمشک چند ساله است. آنها در ماه های زمستان خفته خواهند بود، اما بوته درختان پریموکن های جدید جوانه می زند و پریموکن های قدیمی آن سال بعد به فلوریکان تبدیل می شوند. با مراقبت مناسب، این چرخه اغلب به مدت 10 سال ادامه می یابد، اما برخی از آنها می توانند تا 20 سال زندگی کنند.

آیا می توانید تمشک را در داخل خانه پرورش دهید.تمشک به ندرت در داخل خانه رشد می کند. آنها به فضا برای رشد، گرده افشانی و نور خورشید نیاز دارند. اگرچه غیرممکن نیست، اما روش توصیه شده برای رشد بوته های سالم و شکوفا نیست.

 

دسته بندی وبلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

You cannot copy content of this page

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت