نحویه کاشت نهال گردو

بازدید: 135 بازدید
نحویه کاشت نهال گردو

کاشت درخت گردو به چه صورت می باشد؟ زمان مناسب و نحوه کاشت

 

نحوه عملکرد کاشت درخت گردو

نهال گردو یکی از درختانی است که به دلیل داشتن مغزی که برای بدن، پوست و مو مفید است و همچنین چوب فوق العاده اش از محبوبیت زیادی برخوردار است. نهال گردو نسبت به زمان کاشت نهال گردو نژادهای متفاوتی دارد. بهتر است به عواملی مانند سازگاری شرایط اقلیمی منطقه کاشت با نوع نهال، سالم بودن و عاری از آفت بودن نهال های انتخابی و … دقت شود.
اما در همان زمان، همه نژادها در مورد چگونگی کاشت درخت گردو و مراقبت های بعد از آن مشابه است و این موارد را می توان به همه تعمیم داد. هنگام کاشت باید به نوع خاک، میزان آبیاری، روش هرس و از همه مهمتر فاصله کاشت گردو بسیار دقت کرد. چون گردو  از رشد درختان دیگر در اطراف خود جلوگیری می کند و فضای زیادی را اشغال می کند.

 

بهترین فصل برای کاشت نهال گردو کدام است؟

بین اواخر پاییز و اوایل بهار، به دلیل شرایط آب و هوایی خوب و خاک، ممکن است زمان مناسبی برای کاشت نهال گردو باشد. اما از آنجایی که نهال ها به سرما حساس هستند، سعی کنید در زمستان از کاشت نهال خودداری کنید. نهال ها باید بلافاصله قبل از جوانه زدن در خاک مناسب کاشته شوند.

انواع روش کاشت درخت گردو

حالا بیایید بحث را کمی تخصصی کنیم و وارد مقوله کاشت درخت گردو شویم. کاشت درخت گردو به صورت خصوصی به دو روش زیر انجام می شود

آماده سازی و کاشت بذر گردو

در این صورت باید بذر گردو مرغوب و مناسب بخرید، معمولاً به مدت ۷۲ ساعت تا ۱ هفته در ظرفی حاوی آب قرار دهید و پس از ریشه زایی در ظرف کوچکی از خاک قرار دهید و سپس در ظرفی بکارید. خاک باغ . . صبر کنید تا به اندازه کافی بزرگ شود و سپس آن را به محل کاشت اصلی منتقل کنید. البته این روش به دلیل مشکل ساز بودن توصیه نمی شود.تهیه نهال و کاشت آنها:
ساده ترین راه برای کاشت درخت گردو این است که با مراجعه به نهالستان های معتبری مانند آریا نهال، نهال های باکیفیت خریداری کنید و سپس خاک را آماده کنید، آن را بکارید و از آن مراقبت کنید. البته باید بدانید که کاشت این درخت در باغ نیز امکان پذیر است اما به دلیل محدودیت فضا ممکن است محصول چندانی نداشته باشد.

 

آب و هوای مناسب برای رشد درختان گردو

به طور کلی بهترین شرایط برای کاشت نهال گردو هوای خنک و کوهستانی است. اما نه آنقدر که یخ بزند و به آن آسیب برساند. از طرفی این درخت باید در معرض گرما قرار گیرد تا بالاترین و با کیفیت ترین محصول را داشته باشد. بهترین دما برای کاشت درخت گردو ۱۰- تا ۳۸ درجه سانتی گراد است. البته برخی از انواع و اقسام این درخت نیز در برابر سرمای زمستان مقاومت بیشتری دارند.

 

نحوه کاشت نهال گردو

کاشت نهال گردو باید سوراخ هایی در زمین ایجاد کنید. فاصله بین این سوراخ ها می تواند ۶ تا ۷ متر باشد تا فضای لازم برای رشد درختان فراهم شود. فاصله بین نهال ها برای دریافت انرژی از خورشید و جذب مواد غذایی از خاک بسیار مهم و حیاتی است. نهال ها را باید در خاکی به عمق ۵ تا ۸ سانتی متر قرار داد.
البته آنچه در کاشت نهال بسیار مهم است، انتخاب نهال مناسب با جغرافیای مزرعه شماست. به عنوان مثال در مناطق معتدل تا نسبتا خنک از ارقامی مانند: نهال گردو چندلر، نهال گردو فرنور، نهال گردو اسرائیلی، نهال گردو خوشه ای و … و در ارتفاعات بسیار کم و مناطق گرمسیری ارقامی مانند  ژنوتیپ استفاده می شود. از نهال گردو و یا گردو استفاده می شود.

نحوه کاشت درخت گردو در باغ

برای کاشت درخت گردو، بهار بهترین زمان است.توصیه می شود اگر قصد کاشت به منظور احداث باغ دارید از نهال استفاده کنید. برای کاشت گردو در مرحله اول بهتر است تمام علف های هرز باغ را بیرون کشیده و خاک را آماده کنید. خاک باید تهویه و زهکش خوبی داشته باشد و PH آن بین ۶ تا ۷ باشد.
از آنجایی که ریشه گردو تا ۳ متر در زمین فرو می رود، بهتر است خاک کاشت نرم باشد. هر چه محیط کاشت روشن تر باشد، عملکرد بهتری دارد. بنابراین کاشت درخت گردو از فاصله دور توصیه می شود. حداکثر فاصله هر درخت بسته به نژاد آن باید از ۷ متر تا ۱۲ متر باشد. در باغات ارقام قدیمی درخت گردو حداقل ۱۰ متر در نظر گرفته شد اما در باغات کشاورزی جدید که از ارقام پیوندی استفاده می شود از الگوی کاشت ۷ متر مربع استفاده می شود.

 

ویژگی های خاک مناسب برای کاشت درخت گردو چیست

خاک یکی از عوامل مهم و مؤثر در قوت و باردهی گردو است. تاثیر بسزایی دارد. خاک می تواند مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تامین کند و کیفیت محصول را بهبود بخشد. خاک مناسب برای کاشت نهال گردو؛ باید بافتی از ماسه ریز داشته باشد تا شرایط رشد ریشه را فراهم کند.
در مسیر رشد ریشه نباید سنگریزه و رسوبات شنی وجود داشته باشد زیرا ریشه تا عمق سه متری خاک نفوذ می کند. PH مناسب خاک باید بین ۶ تا ۶.۵ باشد تا شاهین بتواند با آن سازگار شود. برای اطمینان از آماده بودن خاک از هر نظر برای کاشت نهال گردو، بهتر است نمونه ای از خاک را به آزمایشگاه برده و با در نظر گرفتن کمبود مواد مفید مهم، اقدامات لازم را برای رفع آنها انجام دهید.

 

درخت گردو را چقدر و چند بار باید آبیاری کرد

پس از کاشت نهال گردو؛ بهتر است آبیاری را شروع کنید.نهال های جوان نیاز به آبیاری مداوم دارند و برای رفع کمبود آب بهتر است از آبیاری قطره ای استفاده شود. با افزایش سن درخت، چون ریشه ها در جذب مواد معدنی از خاک قوی تر هستند، مدت و میزان آبیاری نیز کاهش می یابد. وقتی درخت گردو دو ساله شد می توان آن را یک تا سه بار در ماه آبیاری کرد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که آبیاری زیاد به ریشه درخت نیز آسیب زیادی وارد می کند. بنابراین باید در تعداد و مقدار آبیاری بسیار مراقب باشید.
میزان آبیاری درختان گردو به مساحت و محیط کشت شما بستگی دارد. طبیعی است که در مناطق خشک آبیاری اهمیت بیشتری پیدا می کند. علاوه بر این، سن درخت نیز در میزان آبیاری دخیل است. به طور کلی آبیاری این درخت در دو سال اول کاشت بسیار مهم است و باید به طور منظم و به مقدار زیاد انجام شود. اما با رشد و بلوغ درخت این مقدار کاهش می یابد. در مناطق خشک و گرمسیری نیز باید آبیاری دستی انجام شود.
پس از کاشت نهال گردو می توان آن را به چند روش سیلابی، نواری، قطره ای، بارانی و حباب آبیاری کرد. در نهایت باید در نظر داشته باشید که در فصل پاییز و به خصوص در زمستان این درخت دیگر نیازی به آبیاری ندارد. توصیه می شود پس از پایان مهرماه آبیاری درخت قطع شود. زیرا آبیاری در این دو فصل به درخت آسیب می رساند.

 

هرس نهال گردو در چه فصلی مناسب است؟

پس از کاشت نهال گردو و افزایش سن کاشت باید هرس کرد. علف های هرز نیز باید قبل از کاشت گردو حذف شوند. و همچنین در طول رشد نهال ادامه یابد. هرس درخت گردو در زمان مناسب و انتخاب شاخه ها برای هرس بسیار مهم است. بهترین فصل برای هرس درختان گردو بهار و تابستان است.دلایل زیر ممکن است از دلایل انتخاب این فصل برای هرس باشد.
وقتی شاخه بریده می شود شیره در سطح بالایی محل برش خارج می شود که در اثر فشار ریشه های قوی درخت ایجاد می شود.
هنگامی که هرس در هوای سرد انجام می شود، این شیره یخ می زند و می تواند به بافت درخت آسیب برساند. بنابراین هرس گردو را نباید در فصل سرما انجام داد.
یکی دیگر از دلایل عدم هرس شاخه ها در فصل سرما رطوبت محل قطع درخت و احتمال شیوع بیماری ها و آفات است که به محصول خشکبار و میوه آسیب جدی وارد می کند.
برای هرس صحیح درخت گردو، ابتدا باید شناخت خوبی از نژاد آن داشته باشید و با فیزیک هر نژاد آشنا باشید. زیرا با توجه به فیزیک هر درخت، شاخه های خاصی باید هرس شوند. هرس تضمین می کند که درخت دارای اندازه کافی است، رشد و باردهی آن حفظ می شود.
شاخه های خشک مزاحم را جدا کرده و با شاخه های تازه جایگزین کنید.برای درختان جوان و میانسال باید انتهای شاخه های ۳ ساله و برای درختان بالغ انتهای شاخه های ۴-۵ ساله قطع شود. قطع شود.

 

چه کودهایی برای رشد درخت گردو مورد نیاز است

کود دهی برای تقویت خاک بسیار ضروری و ضروری به نظر می رسد. اما چه نوع کودی برای کاشت نهال گردو؟ موضوع مهمی است زیرا کوددهی بیش از نیاز درخت به جای افزایش کمی و کیفی محصول باعث از بین رفتن آن می شود. برای این کار توصیه می شود بخشی از خاک را به آزمایشگاه برده تا آنالیزهای لازم روی خاک انجام شود و میزان فقر معدنی مشخص شود. سپس بر اساس کمبودهای خاک، کوددهی مناسب را شروع کنید.

زمان لقاح نیز بسیار مهم است. پرداخت در بهار و قبل از شروع رشد آجیل جدید توصیه می شود.از جمله کودهای مهم می توان به کود نیتروژن برای تشکیل اسیدهای آمینه در محصول گردو، کود فسفره برای رشد گیاه و تقویت فرآیند فتوسنتز و کود پتاس برای افزایش سطح ایمنی درختان گردو در برابر بیماری ها و آفات اشاره کرد.

چه آفات و بیماری هایی بعد از کاشت درخت گردو تهدید می کند:

به طور کلی درخت گردو با توجه به ویژگی هایی که دارد نه تنها آفات خاصی ندارد بلکه آنها را دفع می کند. در این میان فقط سنجاب را می توان آفت این درخت دانست. برای مقابله با آن توصیه می شود شاخه هایی به ارتفاع کمتر از ۱ متر را قطع کنید و روی تنه درخت رنگ محافظ بزنید. اگر درخت دوباره دچار آفت حشرات شد، می توانیم از سموم ارگانیک استفاده کنیم.
از بین بردن آفات و بیماری ها در درختان گردو؛ به دلیل حجم زیادش تا حدودی سخته. بنابراین تا آنجا که ممکن است بهتر از ظاهر بیماری درخت گردو است; باید پیشگیری کنید این آفات علاوه بر آسیب رساندن به محصول و کاهش کیفیت آن، برای افرادی که قصد استفاده از چوب گردو را دارند؛ داشتن نیز بسیار مضر است; زیرا برخی از ویروس ها و باکتری ها روی تنه درخت رشد می کنند و به آن آسیب می رسانند.
از مهمترین این آفات می توان به کرم آجیل، کرم میوه، مگس پوست و … اشاره کرد. یکی از نکاتی که باید به آن توجه زیادی کرد، انتخاب نهال قبل از کاشت آجیل است. در خرید باید دقت زیادی داشته باشید تا عاری از آفات و بیماری ها باشد.

 

پیشینه گردو

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از کارشناسان بر این باورند که منشا و ریشه اصلی نهال گردو در خاورمیانه و به ویژه ایران یافت می شود. در واقع این درخت از ایران به کشورهایی مانند یونان و روم منتقل شد و سپس در سراسر جهان پخش شد.
معروف ترین گردوی در جهان با نام گردوی Iranian شناخته می شود و بدون شک این عدد باعث افتخار ما خواهد شد.امروزه درختان گردو در مقیاس وسیع در فرانسه، آمریکا، ژاپن، انگلیس، روسیه و چین کشت می شوند. در ایران استان های کرمان، همدان، لرستان و کرمانشاه بیشترین حجم تولید گردو را دارند.

 

بازار خرید، واردات و صادرات گردو

به گفته کارشناسان، تنها نهال های گردو که ارزش اقتصادی دارند، در باغ های کشاورزی مدرن، ارقام پیوندی ایده آل هستند. به همین دلیل سایر کشورها کاشت نهال گردو از نژادهای ایرانی را ترجیح می دهند. سال گذشته کشورهایی مانند چین، آمریکا، ایران، ترکیه و مکزیک به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان گردو در جهان شناخته شدند. ایران به نوبه خود با تولید بیش از ۳۲ هزار تن خشکبار در سال در رتبه سوم قرار گرفت. لازم به ذکر است که بیشتر این مقدار به کشورهای کاندید صادر شده است.

 

انواع درخت گردو

اگر به کاشت درخت گردو علاقه مند هستید، باید بدانید که این محصول دارای درجه ها و ارقام مختلفی است. به طور کلی می توان نژادهای آجیل را به دو دسته ایرانی و خارجی تقسیم کرد. همانطور که قبلاً اشاره کردم، ارقام ایرانی کیفیت بالاتر، پربارتر و محبوبیت بیشتری دارند. مغزهای خارجی عمدتاً پیوندی هستند و ارزان هستند.

نژادهای ایرانی درخت گردو عبارتند از

 1. گردو دماوند
 2. گردو ضیاآباد قزوین
 3. گردو تویسرکان
 4. گردو مراغه
 5. گردو خوشه ای
 6. گردو اسمیت و دیگر گونه های محلی درختان گردو که کشت آنها محدود است.

انواع نژادهای خارجی نهال گردو عبارتند از

 1. گردو چندلر
 2. گردو قرمز
 3. گردوی ژنوتیپ
 4. گردوی اسرائیلی
 5. درخت گردوی پورتوریکویی
 6. گردوی پکان
 7. گردوی فرانکت
 8. گردو پدرو
 9. گردو کانادایی و…

روش های تکثیر و قلمه گردو

بهترین راه برای تکثیر درختان گردو از طریق قلمه زدن است.برش قلمه ها اصلا سخت نیست و اگر به درستی و حرفه ای انجام شود بسیار کارآمد است. برای اینکه برش موثرتری داشته باشید بهتر است شاخه های تازه روییده را برای این کار انتخاب کنید. البته بد نیست بدانید که می توانید از تکثیر گردو به روش های دیگری مانند استفاده از بذر، کشت بافت، ریزازدیادی یا جنین زایی غیرجنسی استفاده کنید.

آموزش پیوند نهال گردو

برای اینکه درخت گردو به حداکثر رشد و عملکرد برسد و محصولات آن افزایش یابد و بهترین کیفیت را داشته باشد، انجام پیوند بسیار ضروری خواهد بود. پیوند گردو معمولاً به دو روش تاج و وصله‌ای انجام می شود. نوع تاج عملکرد بهتری دارد و بسیار رایج تر است. کارشناسان بهترین زمان پیوند درخت گردو را در فصل بهار معرفی کرده اند. مراحل پیوند دادن به این درخت را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:
ساقه را از چند ماه قبل آماده کنید.
انتخاب مکان مناسب برای روز درختکاری
تمیز کردن سطح در پوست.
ایجاد چندین شیار در ساقه.
بر اساس اندازه ساقه یک برش در درخت ایجاد کنید.
یک ساقه روی درخت بگذارید
محل پیوند را با پارچه یا پلاستیک بپوشانید.

 

انواع روش های خشک کردن گردو

پس از جمع آوری گردو برای ارسال به بازار ابتدا باید مراحلی را انجام داد یعنی آجیل را خشک کرد. خشک شدن مهره وزن آن را ثابت و خالص نگه می دارد و همچنین از خراب شدن و کپک زدن آن جلوگیری می کند. قبل از شروع عمل خشک کردن باید پوست سبز گردو از بدنه چوبی گردو جدا شود و سپس مغز آن شسته شود. پس از انجام این دو کار، آجیل را می توان به دو روش سنتی و صنعتی خشک کرد.
برای خشک شدن به روش سنتی، معمولاً محصول را روی یک ملحفه پهن می کنند و در محیطی دور از نور مستقیم خورشید قرار می دهند.آجیل ها را هر چند روز یکبار جابه جا کنید تا از هر طرف به خوبی خشک شوند. در عوض در روش صنعتی، آجیل ها را معمولا در اتاق مخصوصی با کف مشبک قرار می دهند. در این اتاق بخاری وجود دارد و گرما به کمک فن به خوبی پخش می شود.

آخرین جمله در مورد کاشت نهال گردو

درباره کاشت نهال گردو; باید خیلی چیزها را سنجید. یکی از آنها خاک محل کاشت است که برای اطمینان از تامین املاح معدنی مورد نیاز نهال ها مانند پتاسیم، نیتروژن و … باید آزمایش شود در غیر این صورت بهتر است از کود مورد نیاز و بدون استفاده از کود استفاده شود. بیشتر.
آبیاری نهال از همان ابتدای کاشت آغاز می شود اما وقتی درخت پیر شد نیازی به آبیاری مکرر و طولانی مدت نیست. چون ریشه درخت گردو; بسیار قوی است و بسیار عمیق نفوذ خواهد کرد. نکته دیگر این است که اطراف درخت گردو نباید درختان دیگری بکارید. زیرا درختان گردو به دلیل عمق و استحکام ریشه برای جذب مواد از خاک مانع رشد آنها خواهند شد. توجه به هنگام کاشت نهال، کوددهی، هرس و سم زدایی بسیار مهم است و بهتر است فصل مناسب را انتخاب کنید.

دسته بندی باغداری وبلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

You cannot copy content of this page

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت