پیوند زدن | نهالستان طبیعت سبز

پیوند زدن

پیوند زدن | آموزش پیوند زدن انواع درخت میوه

پیوند زدن درخت معمولاً برای ایجاد ارتباط قوی انجام می شود. البته هدف از این پیوند متفاوت است ، اما در تمام مراحل پیوند باید شرایط لازم برای جوشکاری و موفقیت ایجاد شود.
یکی از مهمترین پارامترهای درخت پیوند زدن ایجاد شرایط اکولوژیکی و فیزیولوژیکی مناسب برای گیاه است. بسیاری از باغداران و کشاورزان این کار را در بین درختان میوه با اهداف مختلف انجام می دهند.
روش صحیح پیوند زدن درخت:
قبل از اینکه با انواع پیوند زنی درخت و شرایط محیطی مورد نیاز برای این کار آشنا شوید ، بهتر است ابتدا با تعریف مرجع آشنا شوید. اتصال بین دو درخت مختلف ارائه می شود. پیوند زدن درخت زمانی امکان پذیر است که این دو گونه مختلف ادغام شده و پس از مدتی بجوشند. در این مورد ، گونه های گیاهی از دو ترکیب متفاوت سرچشمه گرفته اند. این درخت مولد می تواند به طور کلی زنده بماند.
در باغبانی به قسمتی که رشد گیاه را می پوشاند یخبندان یا قاعده و به قسمتهایی که قسمتهای هوایی گیاه پیوند زده را حاشیه می نامند. احتمال جوش بیشتر توسط شباهت دو گیاه فراهم می شود. این بدان معناست که هر دو گیاه از نظر خانوادگی و ژنتیکی بیشتر شبیه باشند ، شانس موفقیت با پیوند درخت بیشتر است. همچنین برای جوشکاری دو درخت به زمان کمتری نیاز خواهید داشت. درخت گیلاس و گیلاس ، به عنوان مثال ، شرایط اتصال خوبی دارند. زیرا از نظر ژنتیکی شبیه یکدیگر هستند.
مراحل پیگیری پیوند:
سابقه پیوند:
چینی ها پیشگامان علم پیوند درختان بودند و شواهد نشان می دهد که آنها حتی قبل از دوران ما از این علم اطلاع داشتند. عملیات پیوند زنی درخت همچنین در زمان امپراتوری روم انجام شد.
قرنهای 13 و 16 زمان مورد علاقه پیوند زدن درخت بود. این امر باعث ایجاد کارخانه های جدید و انتقال آنها به نقاط دورتر ، به عنوان مثال ، به اروپا شد. گیاهان پیوندی به روش پیوند زنی تکثیر شدند. در آن زمان اطلاعات جامعی در مورد پیوندهای درخت وجود نداشت. بیشتر اینها به صورت آزمایشی انجام شده است.
پیوند مربوطه در پایان قرن هجدهم شکل گرفت و آگاهی از شرایط جریان شیره گیاهان ، راه را برای پذیرش این پیوند هموار کرد. پیوند مجاور در سه گونه درخت ارائه شد.
هدف پیوند زنی درخت چیست؟
پیوند زدن درخت برای ارائه ترکیبی با کیفیت ساخته شده است. این رابطه بستگی به شرایط فیزیولوژیکی گیاه و شرایط محیطی دارد. البته شکل درخت پیوند زنی ، زمان انجام این عمل و شکل گیاه در این پیوند بسیار مهم است.
برای پیوند کلیه ، آنها فاصله بین پایان ماه ژوئن و پایان تابستان را انتخاب می کنند. پیوندهای چوبی بیشتر از اواخر زمستان تا زمان رشد گیاه دیده می شوند. هدف پیوند زدن درخت Fruit ایجاد تغییرات مثبت در عملکرد درختان میوه و بهبود کیفیت آنها است. این رابطه بر نحوه گرده افشانی باغ ، عملکرد درخت و الگوی رشد درخت تأثیر می گذارد.
این پیوند از پایگاه های لینک استفاده می کند. این پایه ها شرایط را برای گیاهان کوتاه و قوی ایجاد می کند. در مورد پیوند زنی پایه متوسط ​​، عوارض هنگام پیوند از بین می رود و زخم های ریشه ، تنه و شاخه ها به خوبی التیام می یابد. در نتیجه ، بهره وری سریعتر از قبل شروع می شود.
وضعیت فیزیولوژیکی:
پیوند از نظر بیولوژیکی منجر به زخم و برش کوچکی از شاخه درخت می شود و همچنین دو درخت را مجبور به همزیستی با یکدیگر می کند. پیوند گیاه جدید با تغییرات بیولوژیکی خاصی همراه خواهد بود.
پیوند (قسمتی که برای پیوند انتخاب شده است) و پایه (گیاهی که پیوند روی آن قرار دارد) باید به خوبی به هم متصل شوند. این بدان معناست که این جوشکاری باید به طور کامل انجام شود.
اتصال پایه و پیوندک تنها در صورتی امکان پذیر است که سلولهای پیوند متناسب با یکدیگر رشد کنند. به همین دلیل است که شما باید دو قطعه سازنده (پایه و پیوند) را از دو درخت مختلف انتخاب کنید. این پیوند آنقدر قوی و مستقیم است که حاوی جامدات ، بخارات و مایعات نیست.
پیوند زنی درخت:
با رشد سلول های پیوندی ، فضای بین پایه و پیوند با موفقیت پر می شود. هنگامی که بافت بین پایه و فرایند تشکیل می شود ، لایه ای از سلول های تولید کننده شکل می گیرد که منجر به تشکیل عروق درختی می شود. این وضعیت شبیه بخش کامبیوم یک درخت معمولی است. در قسمت بیرونی نیز عروق آبکش را می بینیم. با کمک این ظروف ، پایه و پیوندک به خوبی به یکدیگر متصل شده اند.
گیاهان دو لپه بیشتر دارای پیوند زدن درخت هستند ، در حالی که تک لپه ها در صورت پخته شدن پیوندک و پایه تنها یک سال عمر خواهند کرد. به عنوان مثال ، می توان تاریخ درخت را به خاطر آورد. این درخت تک لپه است و ساختمان جانبی یا سالن تولید ندارد.
در این راستا ، دو قسمت پایه و پیوندک در تماس کامل با یکدیگر هستند. علاوه بر این رابطه ، وضعیت بیولوژیکی دو گیاه باید مشابه یکدیگر باشد. یعنی سازگاری لازم بین آنها وجود دارد. این برای درختان پیوند زدن مهم است و طول عمر پیوند را افزایش می دهد.
به عنوان مثال ، درخت و گلابی دارای ویژگی های مشابه زیادی هستند و در پیوند درخت موفق تر هستند. این دو درخت منجر به یک درخت قوی و مولد می شود. ناهمگن بودن درختان یک مانع مهم و م toثر در رد پیوند زدن درخت است.
به عنوان مثال ، گاهی اوقات بین دو سیب درخت پیوند زنی خراب می شود. زیرا بافت یکی از درخت بسیار نرم و بافت دیگری خشن و سخت است. درختان پیوند زدن را فقط می توان به صورت آزمایشی انجام داد. یعنی نمی توان درباره آن گمانه زنی کرد. اگر درخت پیوندی از یک جنس مشترک است ، می توانید به پیوند زدن آنها امیدوار باشید.
چسب برای پیوند زنی:
نظرات زیادی در مورد ارتباط بین پیوندک و پایه وجود دارد. بسیاری از مردم این ارتباط را مولد بذر و تولید مثل می دانند و بنابراین به تعامل متقابل بین این دو معتقدند. دیگران آنها را به عنوان تولیدکننده جدید بذر نمی بینند. یعنی آنها تأثیر پیوندک و پایه را بر یکدیگر رد می کنند. برای مثال اول ، می توانیم از ترکیب کلم روی ریشه شلغم استفاده کنیم.
تغییر رنگ نیز در شرایط پیوند زدن درخت رخ می دهد. به عنوان مثال ، هنگامی که یک گوجه فرنگی با یک برگ قرمز روی نمونه گوجه فرنگی آمریکایی پیوند زده می شود ، شاهد تشکیل برگ های تیره در گوجه فرنگی هستیم. اگر این تلقیح را روی گوجه فرنگی معمولی انجام دهید ، نتیجه متفاوت خواهد بود.
اگر پیوندک و پایه به خوبی به هم متصل باشند ، درخت پیوندی در برابر سرما و بیماری مقاوم تر خواهد بود.
پیوند درختان معمولاً با کاهش عمر گیاهان همراه است. به عنوان مثال ، هنگامی که یک پسته درخت روی درختی از همان گونه یا نمونه ای از اقیانوس اطلس پیوند زده می شود ، طول عمر تخمین زده شده درخت 200 سال خواهد بود ، اما اگر فرزندان شما در این مرحله یک شاخه یا پسته معمولی درخت باشند ، طول عمر درخت 60 سال تخمین زده می شود.
شرایط پیوند برای اتصال:
1. مزایای درخت پیوند زدن
2. این باعث افزایش عملکرد محصول می شود.
3. میوه های بزرگ و با کیفیت بالا توسط عملیات پیوند زدن تولید می شوند.
4. ماندگاری میوه طولانی است. یعنی هنگام چیدن ، انتقال تا رسیدن به مرحله استفاده کمتر آسیب می بیند. زیرا دوام بیشتری دارد.
پیوند زدن درخت همچنین تغییراتی در رسیدن میوه انجام می دهد. میوه های با کیفیت معمولاً در پایان فصل رسیده و با قیمت بالاتری عرضه می شوند.
گاهی اوقات امکان استفاده از قلمه و قلمه برای تکثیر گونه های خاص وجود ندارد. در این موارد ، از روش اتصال برای سرویس دهی مناسب و انتقال عملکردهای خارجی و داخلی استفاده می شود. در واقع این روش وضعیت ژنتیکی گیاه را تغییر نمی دهد.
کاشت درختان:
برای تکثیر درختان برگریز از پیوند زدن استفاده کنید. البته در چنین مواردی ریشه درخت باید فعال و جوان باشد.
پیوند زدن گاهی اوقات برای تقویت استفاده می شود. در واقع کسری آب میوه با عمل پیوند جبران می شود. این کمبود آب میوه توسط پیوند زدن ، درخت ریشه دار ایجاد می شود.
گاهی از پیوند برای ترمیم درختان استفاده می شود. این بدان معناست که پایه درخت بسیار آسیب دیده است و شما باید آن را دوباره کاشت کنید.
ناسازگاری با محیط زیست نیز می تواند باعث ایجاد پیوند زدن درخت شود. در این مورد ، درخت بر اساس سازگار با محیط زیست پیوند می خورد. به عنوان مثال ، اگر درختی نمی تواند خاک مرطوب را تحمل کند ، روی چوبی پیوند زده می شود که می تواند خاک مرطوب را تحمل کند.
در برخی موارد ، واکسیناسیون برای کند کردن رشد استفاده می شود. ضعف یا قدرت ریشه با عمل تلقیح به حالت اعتدال می رسد.
با پیوند ، مرحله باروری را زودتر تجربه خواهید کرد.

پیوند زدن
  • نهال سبز با سال ها تجربه در زمینه ی : خدمات پیوند زنی نهالستان ودرختان میوه... پیوند زدن درختان میوه اغلب با هدف افزایش توان باردهی درخت و بهبود کمی و کیفی محصول انجام می‌شود. با وجود این تعویض ساختار رویشی و باردهی درخت، تنظیم گرده‌افشانی در باغ، استفاده از ویژگی‌های پایه‌های پیوندی به منظور دست‌رسی به گیاهان کوتاه قد تا بسیار قوی، استفاده از میان پایه‌ها برای رفع برخی از عوارض و نارسایی‌های پیوندی، ترمیم زخم‌های وارد شده به تنه ریشه و شاخه‌های اصلی درخت، تسریع در آغاز باردهی و موارد بسیار دیگر از اهدافی هستند که همیشه در ایجاد ترکیب‌های پیوندی مورد توجه‌اند. پیود نهالستانهای خود رابه نهال سبز بسپارید.
  • پایه و پیوندک با هم سازگار باشند
  • لایه زاینده پیوند با لایه زاینده پایه روی هم منطبق باشند
  • عملیات پیوند در زمان مناسب انجام شود
  • سطوح بریده شده در برابر از دست دادن آب محفاظت گردد;
  • از گیاه پیوند شده مراقبت کامل به عمل آید

موقع پیوند زدن درخت:
نحوه پیوند زدن
پیوند درخت چه زمانی انجام می شود؟
1. اتصال با زمان پویا درخت انجام می شود. بنابراین ، پیوند نباید در زمان استراحت و خواب گیاه انجام شود.
2. هنگام پیوند گیاهان ، مقدار شیره باید در نظر گرفته شود. زیرا این ارتباط در سطوح بالای آب میوه شکست می خورد.
3. درجه حرارت بالا همچنین می تواند پیوندک را خشک کرده و از بین ببرد.
4- اگر دما زیر 10 درجه سانتی گراد باشد ، سلول های پیوند غیرفعال می شوند و پیوند دیگر انجام نمی شود. بهار زمان مناسبی برای پیوند زدن درخت است تا آب میوه فراوان باشد. اواخر تابستان و احتمالاً اوایل پاییز نیز زمان مناسبی برای پیوند است. این قبل از شروع یخبندان است.
هنگام پیوند ، از جوانه استفاده می شود. این جوانه باید به طول دلخواه در طول ساقه زیر پوست شکل بگیرد.
پیوند لوله
پیوند لوله ای توسط درخت از پوست جدا شده و دارای جوانه است. طول تخمینی جوانه یک تا دو سانتی متر است. ته پایه را بریده و پوست آن را بگیرید. این پوست باید تا زمانی که پیوند قرار داده شود برداشته شود.
پیوند روی پایه در بالا قرار می گیرد. پیوند و ساقه روی هم می لغزند به طوری که لایه های تولید مثل آنها روی هم قرار می گیرد. پیوند زدن درخت به عنوان لوله ای برای درختان با قطر کمتر از یک سانتی متر استفاده می شود. در این رابطه ، پیوندک و پایه یک قطر دارند. اگر پایه و پیوندک یک قطر ندارند ، از روش پیوند حلقه استفاده می شود.
پیوند قاشی
این روش زمانی استفاده می شود که هم ساقه و هم پایه در حالت استراحت هستند و درخت پوسته پوسته نمی شود. پیوند از شاخه ای به قطر یک تا 2.5 سانتیمتر گرفته شده است این برش با زاویه 45 درجه انجام می شود. سپس ، یک برش مورب در بالای جوانه 2.5 سانتی متری در ساقه ایجاد می شود. پایه نیز به این ترتیب تهیه می شود و مناطق تولید مثل آنها با یکدیگر در تماس هستند.
برای موفقیت پیوند زدن درخت ، از پلاستیک در محل پیوند استفاده می شود. این پلاستیک برای مرطوب نگه داشتن محل پیوند مورد نیاز است.
پیوند مجاورتی
در طبیعت به وفور یافت می شود. در این زمینه نیازی به افراد نیست. وقتی دو درخت با هم پوشیده می شوند ، پوست بین آنها فرسایش می یابد. این امر باعث ادغام دو لایه تولید مثل در درختان مجاور می شود. وقتی هیچ پیوند دیگری برای درخت در دسترس نیست ، از روش مجاورت درخت استفاده می شود.
پیوند پلی
این انتقال مجدد را می توان در اوایل بهار انجام داد و برای ترمیم مناطق آسیب دیده درختان مهم است. برای این پیوند از شاخه هایی با قطر حدود یک تا دو سانتی متر استفاده می شود. این شاخه ها باید به تنهایی تهیه شوند و در جای خنک نگهداری شوند. پوست آسیب دیده را بردارید.
پیوند اسکنه
یکی از قدیمی ترین روشها پیوند زنی درخت است و باغداران از این روش استفاده می کنند. قاعده از تنه درخت ، شاخه های اصلی یا تاج بریده می شود. سپس برشی در قطر پایه ایجاد می شود. عمق برش از 2 تا 5 سانتی متر است. پیوند نیز از طول 12 تا 20 سانتی متر از شاخه جدا می شود ؛ برش مایل در قسمت پایینی آن قابل مشاهده است.
پیوند زینی
از نظر ظاهری بسیار شبیه به اسکنه است. در این روش بر خلاف اسکنه برشی روی پیوندک ایجاد می شود. دو طرف پایه به صورت مایل بریده می شوند و سپس پیوندک روی آن قرار می گیرد. برای این واحد از پیوندک و پایه ای با قطر یکسان استفاده می شود. در این واکسن بهتر است از پیوند جوانه انتهایی استفاده شود.
پیوند تاج
در این روش پیوند زیر پوست قاعده قرار می گیرد. این پیوند در کوتاه ترین زمان کار می کند. این را می توان در تمام شاخه های قطر ضخیم یا نازک انجام داد. برای قرار دادن پیوندک در پایه ، پوست اصلی برداشته می شود.
پیوند نیمانیم
این نوع اتصال در سه حالت ساده ، پاشنه دار و زبان موجود است. برای شاخه های باریک و نازک با قطر 5.1 تا 5.2 سانتی متر استفاده می شود.برای ایجاد این پیوند باید یک پیوند و یک پایه با قطر و قطر یکسان انتخاب کنید.
پیوند رولپه و زیرلپه
برای پیوند گردو از روش پیوند غلتکی استفاده می شود. ابتدا جوانه زنی انجام می شود. برشی بر روی لپه از پایه ایجاد می شود و شکافی در آن با عمق 2 تا 3 سانتی متر ایجاد می شود.از شاخه های گردو برای پیوندک استفاده می شود. این شاخه یک ساله باید دارای سه جوانه باشد. قسمت بریده شده پیوندک در پایه قرار می گیرد. مفصل با پلاستیک بسته می شود.
شرایط اولیه انتخاب:
بستر باید مقاومت لازم را در برابر سرما داشته باشد.
انتخاب شده از گونه ای که دارای شرایط مناسب پرورش است. در عین حال ، به سرعت افزایش می یابد.
برای پیوند درخت از گونه های مقاوم به آفات و بیماری استفاده کنید. در این مورد ، می توان به موفقیت پیوند زدن امیدوار بود.
شرایط انتخاب پیوندک:
باید از یک گیاه یک ساله برداشت شود.
شاخه انتخاب شده برای پیوندک از شاخه های بارده یا گلدار جدا می شود. در غیر این صورت نتیجه ای نخواهد داشت.
بشکه را از وسط شاخه انتخاب کنید. زیرا در قسمتهای پایینی میوه کمی وجود دارد و در قسمتهای فوقانی ضعیف است.
اگر پیوند از درخت غیر فعال باشد ، این تقسیم باید در طول خواب درخت انجام شود.
توجه داشته باشید که دستورالعمل های پیوند زدن برای هر گیاه و هر درخت متفاوت است. بنابراین ، قبل از انجام این کار ، باید نوع مناسب اتصال به درخت را بدانید و این کار را عمداً انجام دهید تا در کار خود موفق باشید.